W Hucie Miedzi Głogów zaobrączkowano trzy śliczne sokolątka, które mieszkają wraz ze swoimi rodzicami na kominie „Koniczynka”. Obrączkowaniem zajęli się pracownicy ze Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” oraz Paweł Frąckowiak, starszy specjalista ds. ochrony środowiska i ochrony przyrody z HMG.

– W tym roku na kominie „Koniczynka” trwają prace remontowe. Służby HMG dostosowały terminy tych prac, żeby okres lęgowy sokołów nie został zakłócony – mówi Paweł Frąckowiak z HM Głogów. Aż trudno uwierzyć, że te małe, puszyste, słodkie kuleczki w ciągu dwóch miesięcy będą samodzielne i wyfruną z rodzinnego gniazda, by zakładać własne. Dzięki obrączkom będziemy wiedzieli, skąd pochodzą, dokąd wyruszą i jak potoczą się ich losy. – Sokół to ptak bardzo rzadki, dlatego każda informacja ornitologiczna jest bardzo cenna. Dzięki identyfikacji wiemy, że jedna z hutniczych sokolic, o imieniu Giga, obecnie gnieździ się w Warszawie – opowiada Frąckowiak.

Pierwsze sokoły na terenie huty pojawiły się w 2007 r. Po wybudowaniu platformy lęgowej zadomowiły się na dobre. Od 2009 r. zaczęły na świat przychodzić młode. Przez 9 lat z obecnymi maluchami łącznie w hucie wykluło się 25 piskląt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here