Działalność Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych wzbudziła zainteresowanie organizatorów konferencji poświęconej ochronie zabytków. Referaty wygłoszone przez pracowników głogowskiego muzeum zostaną opublikowane. 

Organizatorem konferencji poświęconej problemom przechowywania znalezisk archeologicznych z Mazowsza byli Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Muzeum w Legionowie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni archeolodzy, konserwatorzy zabytków oraz muzealnicy. Jej celem miało być wskazanie kierunków rozwoju ochrony zabytków archeologicznych. W konferencji udział wzięli specjaliści z całego kraju. Organizatorzy przedsięwzięcia docenili doświadczenie pracowników Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie, a przede wszystkim Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych i zaprosili do Warszawy, w charakterze prelegentów całkiem sporą delegacje Muzeum Archeologiczno – Historycznego.

Podczas konferencji Leszek Lenarczyk, dyrektor MAH, wspólnie z Katarzyną Reszką opowiadał uczestnikom spotkania historię powstania oraz funkcjonowania Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych w Głogowie. Katarzyna Bernaciak, konserwator zabytków z OSMZA przygotowała referat zatytułowany „Morbum evitare quam curare faciliusest – materiały do pakowania zabytków archeologicznych: kryteria wyboru, testowanie, zastosowanie w praktyce”. Niestety nie mogła ona osobiście uczestniczyć w konferencji. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również wystąpienie Natalii Bartczak zatytułowane „Ratowanie zabytków archeologicznych z dawnych badań konserwatorskich na przykładzie projektu realizowanego przez Ośrodek Studyjno – Magazynowy Zabytków Archeologicznych, oddział Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie.

– O tym jak dobrze jesteśmy postrzegani świadczyć może fakt, że nasz Ośrodek Studyjno – Magazynowy Zabytków Archeologicznych, został bardzo wysoko oceniony i wskazany jako przykład przez Michała Bugaja z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który opowiadał podczas konferencji o magazynach archeologicznych w Polsce – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor głogowskiego muzeum.

Władze warszawskiej uczelni, jako współorganizatorzy konferencji, podjęły decyzję o opublikowaniu wszystkich referatów wygłoszonych przez pracowników głogowskiego muzeum. Jak twierdzi Leszek Lenarczyk, taka publikacja będzie promocją nie tylko placówki i prowadzonego przez nią Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych, ale również miasta.

– Musze powiedzieć, że jestem bardzo dumny ze swoich pracowników. Przygotowane przez nich referaty były nie tylko ciekawe, ale też stanowią ważny głos w dyskursie dotyczącym losów zabytków archeologicznych – mówi Leszek Lenarczyk. – Cieszę się, że w naszym ośrodku udało się stworzyć zespół, który współpracuje ze sobą i osiąga sukcesy. Być może w przyszłości staną się oni koordynatorami działań związanych z ochroną zabytków archeologicznych w całej Polsce – dodaje dyrektor MAH.

Zdjęcia: MAH Głogów