Remont ulicy Starowałowej, a szczególnie zastój w pracach zaniepokoił radnego Mariusza Kędziorę. Dopytywał prezydenta, czy umowa z firmą budowlaną została anektowana i czy przewidziane są kary finansowe za opóźnienie w realizacji zadania.

Ulica Starowałowa powstaje od podstaw na placu przy ruinach kościoła św. Mikołaja na Starym Mieście. Na realizację zadania zarezerwowano około 3.800 tys. zł. Od kilku tygodni na placu budowy nic się nie dzieje. Taki stan zaniepokoił radnego Rady Miasta Głogowa Mariusza Kędziorę.

– Czy ten przestój nie zakłóci realizacji tej inwestycji w terminie. Czy umowa z wykonawcą została anektowana i na jakich warunkach – pytał Mariusz Kędziora- Ile jeszcze potrwa realizacja tej inwestycji. Czy wykonawca poniesie jakieś kary finansowe związane z opóźnieniem wynikającym z pierwotnej umowy.

Piotr Poznański, Zastępca Prezydenta Miasta Głogowa przypomniał radnym, iż zgodnie planami zadanie realizowane będzie jeszcze w 2018 roku. A przestój, który można zaobserwować na placu budowy jest wynikiem problemów przedsiębiorcy między innymi z pracownikami.

– To jest trudna inwestycja – powiedział Piotr Poznański. –Są z nią pewne problemy. Jednak nie jest to inwestycja, która miała zakończyć się w tym roku. Termin realizacji zadania przewidziany został w 2018 roku. Prace wstrzymane zostały ze względu na problemy przedsiębiorcy dot. miedzy innymi braku pracowników. Nie mam natomiast żadnej wiedzy, aby termin zakończenia zadania miał zostać zakłócony.

Piotr Poznański odpowiadając na zapytania radnego Kędziory powiedział także, iż ma dylemat co zrobić z przedsiębiorcą. Zgodnie prawem jest taka możliwość, aby kary za poślizgi w wykonaniu zadania zostały naliczone. Aneks do umowy natomiast zostanie sporządzony, gdy radni podejmą uchwałę dotycząca środków niewygasających. Temat dot. remontu ulicy Starowalowej radny Mariusz Kędziora poruszył zanim radni podjęli uchwałę dotyczącą środków niewygasających.

Około 160 m długości będzie miała nowa ulica Starowałowa. Zaplanowano przy niej odwodnienie i oświetlenie oraz parkingi na 67 samochodów w tym 7 miejsc przeznaczono na pojazdy osób niepełnosprawnych. Kolejne zadanie, które będzie zrealizowane do 2018 roku to ulica Świętojańska o długości ok 260m. Po zakończeniu prac budowlanych architekci zajmą się zagospodarowaniem terenów. Projekt nowej szaty roślinnej przewiduje nasadzenie ok. 3 tys. sztuk krzewów, między innymi głogu, klonu zwyczajnego, róży pomarańczowej. Zaplanowano także trasę spacerową i platformę z widokiem na fosę miejską.