Radni poznali już wyniki badań dotyczących poziomu arsenu w organizmach mieszkańców miasta. Maksymalne stężenie arsenu całkowitego u dorosłych 516,1 jednostek a u dzieci 374,4 jednostek. Przekroczenie w grupie dorosłych 27,6%, w grupie dzieci 13,7%.

Znamy już wyniki badań. Instytut z Łodzi przebadał niespełna 2000 głogowian, 993 osób dorosłych i 1000 dzieci. Przekroczenie wartości referencyjnej w grupie dorosłych stwierdzono u 27,6% przebadanych osób. W grupie dzieci przekroczenie norm arsenu stwierdzono u 13,7% przebadanych. Informację z przeprowadzonych badań przedstawił radnym, członkom Komisji Ekologii, Zdrowia, Sportu i Turystyki profesor Wojciech Wąsowicz z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Radni i zebrani na Sali Rajców goście zaproszeni z wielkim zainteresowanie wysłuchali sprawozdania, dopytywali profesora o szczegóły badań, czy badania z pobranej próby z moczu są wiarygodne, co dalej należy robić, czy dla dokładniejszych badań należy przebadać większą liczbę głogowian, jaki jest wniosek z przeprowadzonych badań.

– Wniosek na razie żaden – powiedział profesor Wojciech Wąsowicz. – Potrzebne jest badanie specjacyjne, które pozwoli nam ustalić, skąd to zatrucie organizmu, z powietrza czy żywności.

Profesor uważa, iż grupa 2000 osób poddana badaniom, jest na tyle duża, że badania są nie do podważenia. Prawdopodobnie w Europie nie było jeszcze badań na tak szeroka skalę. Profesor powiedział, iż jego zdaniem osoby, które mają przekroczone normy stężenia powinny zostać objęte monitoringiem biologicznym i przejść do kolejnego etapu programu czyli profilaktyka i edukacja. Profesor szczegółowo odpowiedział na wszystkie pytania zadane przez radnych i gości. Uspokoił wielu radnych twierdząc, iż badania z próbek moczu są najbardziej wiarygodne w tym zakresie badań.

– Nie wiedzieliśmy, że do badań wystarczy mocz. Chcieliśmy, aby próby były z włosa lub paznokcia – mówi Janina Marcinów. – Teraz wiemy, że nie byłby to wiarygodny materiał do oznaczenia stężenia arsenu całkowitego.

Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz zapewnił radnych, iż osoby które mają przekroczony poziom arsenu w organizmie zostaną objęte pomocą medyczną i wsparciem.

– Jestem na etapie dopinana rozmów z KGHM, porozumienia na mocy którego badania dotyczące arsenu będą nadal prowadzone. Wiemy, że musimy zrobić specjację – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa. – Jedyną formą na zrobienie badań specjacyjnych jest badanie z próbki moczu. To potwierdza, że obraliśmy słuszny kierunek. Porozumienie z KGHM będzie zawierało różnego rodzaju zapisy związane między innymi z wykonaniem specjacji u wszystkich osób, które mają przekroczenia powyżej 15 punktów. Przygotujemy program profilaktyczny dla mieszkańców miasta, określimy dalsze kierunki działań, obejmiemy pomocą medyczną osoby, które mają przekroczony wskaźnik arsenu. Działania te sfinansuje KGHM.

Prezydent zapewnił, że działania prowadzone będą wielowarstwowo. Profilaktyka i edukacja skierowane będą do wszystkich mieszkańców miasta. Informacja dot. prowadzonych działań na bieżąco podawana będzie do publicznej wiadomości.