O zdrowej diecie osób narażonych na działanie arsenu będzie można dowiedzieć się na wykładzie dr hab. Anny Skoczyńskiej, który odbędzie się w głogowskim muzeum. 

Arsen, jest bardzo trwałym pierwiastkiem, na długo pozostaje w glebie. Całkowicie z diety nie można go wyeliminować, ale dzięki wyborom świadomym można ograniczyć jego zawartość w organizmie. Głogowianie są zaniepokojeni stężeniem arsenu w organizmach. Po przeprowadzonych w ubiegłym roku badaniach okazało się, że wśród przebadanych 993 dorosłych w wieku 18-81 lat, 274 osób co stanowi 27,6% zbadanych, ma przekroczony dopuszczalny wskaźnik arsenu. Wśród dzieci jest także groźnie, przebadano 1000 nastolatków w wieku 7-14 lat , 137 dzieci miało przekroczone normy arsenu w organizmach, stanowi to 13,7% przebadanych. Według Instytutu Ochrony Środowiska największe stężenie arsenu jest na Dolnym Śląsku i Małopolsce.

– Czytałam o szkodliwości arsenu – mówi Zofia Hryszka. – Mam troje dzieci, obawiam się o ich zdrowie.

– Nie wiemy co mamy robić, aby ograniczyć wchłanianie arsenu do organizmu – mówi Sabina, mama 3-letniego Wojtusia.

– Gdzie można kupić nieskażone produkty, przecież na naszym rynku kupujemy to co zostało wyprodukowane w okolicach Głogowa – mówi Karolina, ekspedientka.

19 marca o godz. 12 w głogowskim muzeum na wykładzie prof. dr. hab. Anny Skoczyńskiej “Ekspozycja na arsen a zdrowa dieta” będzie można dowiedzieć się jak zapobiegać i eliminować źródła dostarczające arsen do organizmu. Wykład odbędzie się w sali konferencyjnej CKW Muzeum Archeologiczno-Historycznego . Wykład jest skierowany do dyrektorów i dietetyków jednostek oświatowych: przedszkoli, żłobków i szkół oraz  restauratorów współpracujących z jednostkami oświatowymi. Jest to pierwszy z wykładów związanych z działaniami Gminy Miejskiej Głogów, Gminy Kotla, Gminy Żukowice i Gminy Pęcław związanych z działaniami na rzecz zminimalizowania zagrożeń i szkód w środowisku oraz eliminowania narażenia mieszkańców gmin na działanie arsenu.