Ojczyzna, respekt, wierność, co to znaczy kochać Ojczyznę, jak należy o nią dbać  i na wiele innych tematów dzieci będą rozmawiały z autorką książek dla dzieci 4 września w MBP przy ul. Budowlanych.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, dzieci wróciły do domów głogowskie instytucje przygotowały mnóstwo ciekawych propozycji. Pierwszą z nich jest spotkanie z Joanną Olech, z autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. słynnej “Dynastii Miziołków”.  Joanna Olech będzie rozmawiała z dziećmi na temat patriotyzmu. 

– Jak z małym człowiekiem rozmawiać o patriotyzmie? Jak wytłumaczyć dziecku tak abstrakcyjne i trudne pojęcia jak: ojczyzna, respekt, wierność? Joanna Olech to potrafi – mówi Agnieszka Błaszczyk, Biblioteka Lokalna 
Osiedla Głogowskiego.
4 września, o godz. 8.15 w bibliotece przy ul. Budowlanych 10 oraz o godz. 10.30 w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym przy ul. Jedności Robotniczej 15. znana pisarka i autorka wielu książek dla dzieci, spotka się z najmłodszymi czytelnikami będzie z nimi rozmawiać o tym, co to znaczy kochać ojczyznę i jak należy o nią dbać. 

 Joanna Olech to wielokrotnie nagradzana pisarka, autorka uwielbianej przez młodszych i starszych czytelników „Dynastii Miziołków”. Literaturą dziecięcą i młodzieżowa zajmuje się także od strony krytyczno-literackiej. Recenzje m.in. na łamach „Książek. Magazynu do czytania”.

– W książce „Kto Ty jesteś?”, która będzie tematem przewodnim spotkań z dziećmi, Joanna Olech pisze o patriotyzmie w bardzo przystępny sposób, wyjaśniając najmłodszym, czym jest społeczeństwo obywatelskie, zachęcając do „codziennego” patriotyzmu, polegającego ekologicznym stylu życia, tolerancji, wspólnym dbaniu o najbliższe otoczenie – mówi Agnieszka Błaszczyk, Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego.

Patriotyzm, jak mówi Joanna Olech, „pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp usłużnie podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako że dzieciaki – z oczywistych względów – nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia – słowo to staje się abstraktem, sprawą „nie dla dzieci”. Salwy honorowe, kadzidła i wieńce, jakie towarzyszą celebracji patriotyzmu, przykrywają jego inny, codzienny sens, a mianowicie – współuczestniczenie, współtroskę, współdziałanie na rzecz współdobra. Są to drobne, codzienne akty współodpowiedzialności za kraj. W tak rozumianym patriotyzmie dziecko ma szansę wypełnić cząstkę obywatelskiej misji (…)”.

 

Zdjęcie: MBP