Na najbliższej sesji radnym przedstawiona zostanie uchwała dotycząca zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Starego Miasta. Planuje się zamienić „dziurę przed Ratuszem” na plac rekreacyjny. 

Od wielu lat władze Głogowa zabiegają u właścicieli nabycie działki mieszczącej się przed głogowskim Ratuszem. Proponowano już wiele. Każdy pomysł samorządowców nie przypadł do gustu właścicielom „dziury przed Ratuszem”. Władze miasta Głogowa ponownie przystąpiły do zmiany wizerunku przed swoją siedzibą. Na najbliższej sesji Rady Miasta Głogowa przedstawiony zostanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Głogowie. Jego celem jest zmiana przeznaczenia terenu oznaczonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta symbolem 8MU (działka nr 83 w obrębie 7 Stare Miasto) z terenu zabudowy mieszkaniowo-usługowej na miejski plac publiczny. Nieruchomość objęta zmianą planu jest własnością prywatną, położoną w ścisłym centrum miasta pomiędzy Ratuszem a ruinami kościoła pw. Św. Mikołaja. Od kilkunastu lat właściciele nie zagospodarowali terenu zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego realizując zabudowę mieszkaniowo-usługową.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały „…Niezagospodarowana działka negatywnie wpisuje się w krajobraz Starego Miasta. Szczególnie w sytuacji realizowanych na Starym Mieście inwestycji związanych z odbudową budynku teatru im. Andreasa Gryphiusa, budową bulwaru nadodrzańskiego, ulicy Starowałowej, zabezpieczeniem ruin kościoła Św. Mikołaja. Ogólnodostępny miejski plac byłby doskonałym zwieńczeniem ww. inwestycji otwierając nowe jakościowo możliwości wykorzystania Rynku na rozwój życia publicznego miasta. Podejmowane przez Prezydenta Miasta Głogowa rozmowy z właścicielami nieruchomości m. in. kierowane oferty kupna nieruchomości oraz prośby o przedstawienie propozycji zbycia terenu na rzecz miasta nie powiodły się. Właściciele wielokrotnie deklarowali zagospodarowanie nieruchomości zgodnie z zapisami miejscowego planu jednak do dnia dzisiejszego nie podjęli żadnych działań. Bardzo ważnym argumentem za zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2016-2020. W czasie spotkania w ramach realizowanego projektu „Przywracanie serca miastu – rewitalizacja historycznej przestrzeni Głogowa” mieszkańcy mieli możliwość zgłoszenia zamierzeń, które mogłyby zostać zrealizowane w czasie rewitalizacji. Na kartach projektowych zgłoszonych zostało łącznie 54 pomysły dotyczące obszaru rewitalizacji. Dotyczyły głównie 11 obszarów problemowych w tym obszaru Starego Miasta a szczególnie otoczenia rynku z niezagospodarowaną działką 83. Powyższe okoliczności skłoniły Prezydenta do podjęcia czynności prawnych zmierzających do wywłaszczenia nieruchomości na realizację celu publicznego. Podstawę do takich działań daje art. 6 pkt. 9c ustawy o gospodarce nieruchomościami, jak również pozytywne stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W pierwszej kolejności podjęte zostaną prace związane ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, polegające na przeznaczeniu tego terenu na publicznie dostępny plac miejski. Niniejsza uchwała inicjuje zmianę planu. O wymienionych zamiarach Prezydenta właściciele nieruchomości zostali poinformowani pisemnie, jednak brak ustosunkowania się do planowanych działań stanowi kolejny argument do podjęcia prac planistycznych w tym kierunku…”

Przed sporządzeniem projektu niniejszej uchwały urzędnicy wykonali czynności, wynikające z art. 14 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wykonano między innymi: analizę zasadności przystąpienia do sporządzenia zmiany planu, stwierdzono zgodność przewidywanych rozwiązań z obowiązującym studium uikzp m. Głogowa, ustalono niezbędny zakres prac planistycznych, przygotowano materiały geodezyjne do opracowania zmiany planu.