Prezydent Miast Rafael Rokaszewicz podpisał decyzję  o wykonaniu zastępczym. Najpóźniej do stycznia 2019 roku składowisko zostanie zlikwidowane, nielegalnie gromadzone odpady zostaną wywiezione i zutylizowane. Koszt tego przedsięwzięcia poniesie także Gmina Miejska Głogów.

Od 2017 roku toczy się walka z przedsiębiorcą, który na terenie Głogowa nielegalnie składał odpady niebezpieczne. We wtorek Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz podpisał decyzję o wykonaniu zastępczym na utylizację nielegalnie gromadzonych niebezpiecznych odpadów.

– Podpisane zostały także dokumenty związane z przetargiem na wyłonienie wykonawcy tego zadania – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Miasta Głogowa. –   Chcemy wykonać w sposób zastępczy utylizację tych odpadów ponieważ postępowanie prowadzone od 2017 roku  wobec przedsiębiorcy nie dało rezultatów. Przepisy prawa są tak skonstruowane, że powinniśmy jeszcze przez wiele miesięcy prowadzić postępowanie i przymuszać przedsiębiorcę do wywiezienia niebezpiecznych odpadów na jego koszt.

Gmina nie chce dłużej czekać. Nikt nie chce, aby powtórzyła się sytuacja z Jakubowa, gdzie nielegalne składowisko odpadów niebezpiecznych spłonęło. Przez wiele dni czarna chmura dymu z palących się odpadów szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych dla środowiska unosiła się nad Gmina Jerzmanowa i Radwanice. Procedura, która została wszczęta przez władze Głogowa nie jest łatwa, ale jak zapewnia prezydent konieczna.

– To nie jest łatwa procedura bo rodzi wiele problemów natury prawnej i finansowej – mówi Rafael Rokaszewicz. – Wszystkie nasze działania musimy skoordynować. Jedno jest pewne , na pewno będziemy dochodzić od nieuczciwego przedsiębiorcy każdej złotówki wydanej na wywiezienie i utylizację niebezpiecznych odpadów.   

Szacuje się, iż na wywiezienie odpadów należy zarezerwować około miliona złotych. Dokładna kwota zostanie ustalono po przetargu. Część środków Gmina Miejska Głogów pokryje z własnego budżetu. Prezydent stara się pozyskać środki z innych źródeł. Prowadzone są  rozmowy z Urzędem Wojewódzkim i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.

Jak zapewnia prezydent, styczeń 2019 rok to maksymalny termin zlikwidowania nielegalnego składowiska odpadów.  Do tego czasu firma ochroniarska nadal będzie pilnowała składowisko odpadów.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here