Dzielnicowi oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska GMG wyjdą w teren, aby edukować mieszkańców miasta w zakresie stosowania i spalania paliw stałych.

O ochronie środowiska mówi się w Głogowie już od dawna. Wielu mieszkańców narzeka na dymy unoszące się nad osiedlami w porach nocnych i porannych, gdy właściciele domów rozpoczynają palić w picach. Wg. badań prowadzonych przez stacje pomiarowe w okresie zimowym podnosi się poziom toksycznego benzo(a)pirenu . Głogowianie bowiem w piecach palą także różne śmiecie.

– Od jakiegoś czasu, w naszej okolicy są stosowane najnowsze metody oddziaływania na drogi oddechowe człowieka i nie tylko. Z wykorzystaniem super materiałów. Kosztują o wiele mniej niż drewno na opał, łatwiej się palą, są dostępne od ręki. A jaki „super aromat”. I to bez żadnej opłaty uzdrowiskowej za darmo wdychają mieszkańcy ul. Działkowej, działkowicze po sąsiedzku, dzieci ze żłobka, lokalna TV i cała rzesza darmowych klientów – mówi mieszkaniec osiedla.- Podstawą nowej technologii są podkłady kolejowe, nasączone olejem kreozotowym, substancją silnie toksyczną. Łatwo je rozpoznać, ponieważ drewno ma nieprzyjemny zapach, szczególnie uciążliwy w upalne dni, co świadczy o uwalnianiu się do powietrza szkodliwych dla zdrowia substancji.

“Ekopatrole” w skład którego wejdą dzielnicowi oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska GMG będą głównie edukować mieszkańców Głogowa w zakresie stosowania i spalania paliw stałych.