Przed świętami wielkanocnymi w głogowskim muzeum pokazany zostanie obraz św. Hieronima. Obraz ten jest jedną z najcenniejszych pamiątek po dawnym Głogowie, jaka uchowała się po wojennej zawierusze.

Ponad dziesięć lat temu podjęte zostały działania, których celem był powrót świętego Hieronima do Głogowa. Zostały one zwieńczone sukcesem w marcu 2009 roku. Obraz, którego właścicielem nadal jest parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jako depozyt trafił do głogowskiego muzeum.

– „Święty Hieronim pokutujący ze św. Janem Ewangelistą i donatorem” pokazywany był w Muzeum Archeologiczno – Historycznym już na wystawie „Aliquantulum”, podczas której prezentowane były sakralne zabytki po dawnym Głogowie. W ubiegłym roku można było podziwiać obraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu podczas wystawy zatytułowanej „Moda na Cranacha”. Teraz przygotowujemy się ponownie do pokazania Hieronima w naszym muzeum. Tym razem będzie to wystawa długoterminowa, do czasu powrotu obrazu do kolegiaty – informuje Waldemar Hass, zastępca dyrektora Muzeum Archeologiczno – Historycznego.

Święty Hieronim zaprezentowany będzie w formie galerii jednego obrazu. Obok niego znajdą się także informacje na temat zarówno dzieła, jak i głogowskiej kolegiaty. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 17.00 w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie.

Przyjmuje się iż obraz powstał pomiędzy 1510 a 1530 rokiem. Nie jest znany jego autor,  przyjmuje się, że był to artysta związany ze szkołą naddunajską, której przedstawicielem był między innymi Lucas Cranach, którego dzieło – „Madonna z dzieciątkiem” także było ozdobą głogowskiej kolegiaty.

Postać św. Hieronima została namalowana temperą na lipowej desce. W 2010 roku obraz został poddany konserwacji. Przed wojną obraz przedstawiający św. Hieronima był ozdobą głogowskiej kolegiaty. Jego losy tuż po wojnie nie do końca są znane. Hieronim ostatecznie trafił w ręce ojców Redemptorystów i znajdował się w należącym do nich muzeum w Bardzie Śląskim.