Od 1 lipca drogą elektroniczną można składać wnioski o środki na pierwsze dziecko w ramach programu 500+.  Wyrównanie  wypłacane będą tylko za trzy miesiące wstecz. 

Od 1 lipca rusza rządowy program 500+. Zgodnie z założeniami będzie można ubiegać się o środki finansowe na pierwsze dziecko. W Województwie Dolnośląskim z programu korzystać będzie dodatkowo 312 rodzin, czyli ponad 480 tys. dzieci. Obecnie w naszym województwie koszty tego programu sięgają około 120 mln zł, od 1 lipca kwota ta  wzrośnie o kolejne  120 mln zł.  

– Zarzuca się czasem, że środki trafiają nie do tych rodzin , do których powinny trafić – mówi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP. – Jeżeli ktokolwiek ma taką informację lub podejrzenie, że środki z tego programu nie są przeznaczane zgodnie z założeniem, nie wspierają rodzin tak jak byśmy tego oczekiwali to może o tym poinformować MOPS lub GOPS.  Instytucje te mają za zadanie między innymi także kontrolowanie wydawania tych środków – dodaje Poseł Wojciech Zubowski.

Jeżeli instytucje MOPS, GOPS uznają, że środki nie są wykorzystywane  zgodnie z założeniami programu zamiast gotówki mogą wydać rodzinie bony. Takie sytuacje też mają miejsce. Jak wynika z danych statystycznych pół procenta rodzin otrzymuje świadczenie w formie bonu. Jest to jedna rodzina na 200.  Najczęściej otrzymane pieniądze rodziny wydatkują na remonty, dodatkowe zajęcia dla swoich dzieci i inne zakupu wpływające na podniesienie standardów życia.

-W badaniach przeprowadzonych przez OXFAM międzynarodową organizację humanitarną zajmująca się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających Polska zajmuje pierwsze miejsce w wydatkach na walkę z nierównościami społecznymi – mówi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP. – Badania przeprowadzone przez PwC  PricewaterhouseCoopers pokazują, że po wprowadzeniu programu 500+ można było zaobserwowano zdecydowany wzrost Polski w tym rankingu.  To jednak nadal nie znaczy, że jesteśmy prymusem w świadczeniach na rzecz rodziny. W porównaniu do środków przyznawanych w innych krajach Europy Zachodniej, UE to i tak jesteśmy poniżej średniej, do której chcielibyśmy dołączyć. 

Od 1 lipca wnioski o przyznanie świadczeń pieniężnych w ramach programu 500+ na pierwsze dziecko przyjmowane będą w formie elektronicznej natomiast od 1 sierpnia będzie można składać w formie papierowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here