Katarzyna, księżniczka głogowska „panna z Lubina”, znani mieszkańcy naszego miasta Edward Rybak, Marian Kowalik, historia m. Bucze, Czerńczyce oraz Sieroszowice, i jeszcze kilka haseł dotyczących naszego regiony w najnowszym 79. Zeszycie Encyklopedii Ziemi Głogowskiej.

Nakładem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, ukazał się kolejny, już 79. zeszyt Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. W najnowszym wydaniu znajduje się 20 haseł, które napisało dziewięciu autorów: A. Bok, M. Cimek, D. Czaja, M. Górawski, M.R. Górniak, M. Kuchnicki, W. Maciuszczak, Z. Mazurek, J. Szajt. Najnowszy numer zawiera hasła: Adamowicz Jan, Bank Spółdzielczy w Głogowie, Bucze – historia do 1945 r. oraz od 1945 r., Czerńczyce – historia do 1945 r. oraz od 1945 r., Gatzka Hans-Joachim, Karpiński Stanisław, Katarzyna – księżniczka głogowska, „panna z Lubina”, „Kodeks Karny” (zespół muzyczny), Kowalik Marian,  Łagoszów Wielki – historia od 1945 r.,  Małaszewski Władysław, Naczynia grupy Falkego z Głogowa, Najgebauer Jerzy, Poczta w Głogowie w latach 1945-1991, Rybak Edward, Sieroszowice – historia od 1945 r., Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie – odbudowa w latach 2016-2019, Zatoka Neptuna w Głogowie – infrastruktura rekreacyjno-sportowa do 1945 r., Zawieja Czesław, Młyny wodne na strumieniu Sępolno. Zeszyty EZG dostępne są w biurze Towarzystwa Ziemi Głogowskiej w głogowskiej PWSZ oraz w lokalnych księgarniach i salonikach prasowych. Najnowszy zeszyt, podobnie jak w ubiegłych latach został dofinansowany przez Gminę Miejską Głogów.

– Encyklopedia Ziemi Głogowskiej jest najstarszą serią wydawniczą TZG. Pierwszy numer trafił do rąk czytelników w 1993 roku, a do 2020 roku stowarzyszenie wydało łącznie już 79. zeszytów, w tym kilka monotematycznych i okolicznościowych: o Sławie i okolicach, z okazji 900-lecia obrony Głogowa, 20-lecia Encyklopedii Ziemi Głogowskiej i 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce – mówi Dariusz Czaja z TZG. – Początkowo każdy zeszyt zawierał 10 haseł w porządku alfabetycznym o zróżnicowanej tematyce, lecz związanej oczywiście z Głogowem i regionem. Obecnie w każdym numerze zamieszczonych jest 20 haseł a na przestrzeni ponad 20 lat ukazało się drukiem już ich około 900, napisanych przez około 100 autorów. Twórcami haseł są akademiccy pracownicy naukowi, muzealnicy, nauczyciele, studenci oraz lokalni pasjonaci historii. – dodaje Dariusz Czaja.

Zdjęcie: TZG