Rower to  coraz bardziej popularny środek lokomocji. Niestety wciąż znajdują się amatorzy cudzych jednośladów.  Aby je zmniejszyć ryzyko kradzieży, warto rower odpowiednio zabezpieczyć.

Kradzieże rowerów to zdarzenia najczęściej przypadkowe. Złodziej wykorzystuje pozostawienia roweru na tzw. „chwilę” bez żadnych zabezpieczeń i dozoru, jako okazję, która mu się przytrafiła. Odnotowywane były też kradzieże z piwnic czy garaży, w których rowery były przechowywane.

– Aby ustrzec się takich zdarzeń i ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego roweru. W sytuacjach, kiedy policjanci odzyskują skradziony rower, próbują go zidentyfikować i ustalić do kogo należy oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Dużym ułatwieniem jest zabezpieczenie informacji, które pomogą w poszukiwaniu oraz identyfikacji skradzionego jednośladu. Poszkodowany, który zgłaszając kradzież, okaże policjantowi zdjęcie utraconego roweru, poda jego numer fabryczny wybity na ramie i cechy charakterystyczne, bardzo ułatwi identyfikację skradzionej rzeczy. Zdarza się bowiem tak, że po zatrzymaniu złodzieja rowerów, zabezpieczamy skradzione pojazdy ale nie wiemy czyją są własnością.  Są też sytuacje kiedy zgłaszający kradzież roweru, nie jest w stanie podać jego cech identyfikacyjnych – mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie.

Możemy w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru, a nawet zniechęcić do niej, używając odpowiednich zabezpieczeń. Stosowanie specjalnych łańcuchów, zamków czy kabłąków może skutecznie zniechęcić złodzieja. Ważne jest odpowiednie założenie takiego zabezpieczenia – nie może to być szprycha lub koło, ponieważ sprawca może je zdjąć i pozostawić na miejscu, kradnąc resztę pojazdu.

– Dodatkowo, można pojazd zostawić w pobliżu miejsca działania kamer monitoringu. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży nagranie zdarzenia może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy – mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie.

Z pozostawianego roweru można zdjąć drobne elementy np. liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec. Pamiętajmy, że zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here