O potrzebach osób starszych i niepełnosprawnych dyskutowali z prezydentem i starostą przedstawiciele głogowskich instytucji i organizacji pozarządowych skupiających osoby niepełnosprawne i seniorów.

Przed pandemią w Głogowie  dyskusja o potrzebach osób niepełnosprawnych i seniorów połączona była z marszem integracyjnym. Licznie uczestniczyli w tej inicjatywie przedstawicie wszystkich środowisk osób niepełnosprawnych i starszych. Ze względu na sytuację epidemiologiczną zorganizowano spotkanie władz powiatu  i miasta z przedstawicielami głogowskich instytucji i organizacji pozarządowych skupiających osoby niepełnosprawne i seniorów oraz działających na ich rzecz.

Podczas spotkania postulaty zgłaszali: Mieczysław Zajączkowski – Prezes Stowarzyszenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Głogowie; Stanisław Stolarczyk – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Głogowie; Krystyna Kwolek – Prezes Polskiego związku Niewidomych w Głogowie; Krzysztof Jung – Prezes Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Głogowie.

 Krystyna Piasecka – Olejniczak Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie wręczyła petycję RAZEM DLA WSPÓŁPRACY Staroście Głogowskiemu i Prezydentowi Miasta Głogowa.

W petycji kierowanej do władz samorządowych zostały uwzględnione istotne problemy, które wymagają pilnej interwencji samorządów: zwiększenie ilości miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych na terenie miasta, zamontowanie sygnalizacji dźwiękowej przy ulicach o dużym natężeniu ruchu, dostosowanie czytników w autobusach miejskich dla niepełnosprawnych i starszych, ułatwienie dostępu do lekarzy specjalistów – onkologia, neurologia, okulisty, kontynuowanie akcji Miasto i Powiat Głogowski bez barier poprzez dalsze dostosowywanie budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, udział przedstawicieli organizacji inwalidzkich w konsultacjach dotyczących realizacji remontów dróg i chodników, utworzenie klubu dla organizacji pozarządowych do prowadzenia szkoleń, konferencji spotkań przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, oznakowanie dla osób niewidomych i niedowidzących drzwi i schodów, kontynuowanie mobilnej rehabilitacji w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych, utworzenie toalety publicznej dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych na Starówce oraz w Parku Miejskim.

Dyrektor PCPR zaznaczyła, że dzięki zrealizowaniu powyższych Postulatów Miasto i Powiat stanie się obszarem bez barier, a w konsekwencji przyjazne osobom niepełnosprawnym i starszym.

– Bardzo cenie sobie Państwa uwagi i dziękuję za wyrozumiałość, wspólne działania i wspólny szacunek. Jest mi niezmiernie miło, że propozycje, które są do Państwa kierowane z powiatu głogowskiego spotykają się z aprobatą i wdzięcznością. Czekamy na Państwa głos, to głos zdecydowany, mądry i rozważny i z przyjemnością realizujemy Państwa postulaty – mówił Jarosław Dudkowiak, starosta głogowski.

– Jesteśmy od tego by realizować te postulaty i z Wami współpracować. Powstał dokument związany z likwidacją barier architektonicznych, który systematycznie będzie realizowany. Są to zadania duże i drobne do natychmiastowego wykonania. To dzięki Wam wiem jacy specjaliści są w Głogowie potrzebni i w miarę możliwości i dostępu do specjalistów wdrażamy w mieście programy profilaktyki zdrowotnej – mówił Rafael Rokaszewicz, Prezydent Głogowa.

Na zakończenie spotkania wszyscy obecni złożyli sobie życzenia świąteczne.