Starszy mieszkaniec Polkowic wpuścił do mieszkania dwoje ludzi, gdy usłyszał, że są ze spółdzielni mieszkaniowej, a ci go okradli. W poniedziałek, 1 marca, w godz. od 9 do 9.30 prowadzenie będzie szkolenie w sieci  – na żywo. Spotkanie poprowadzą funkcjonariusze w polkowickiej komendzie.

Ten rodzaj przestępstwa policjanci nazywają oszustwem „na parawan”. Jeden ze złodziei odwraca uwagę, jako zasłona dla swojego wspólnika, który w tym czasie okrada niczego nieświadomą ofiarę. Do podobnej sytuacji doszło w tym tygodniu przy ulicy Ociosowej w Polkowicach.

– Do drzwi 89-letniego seniora zapukała ubrana na biało kobieta przedstawiająca się jako pracownik spółdzielni mieszkaniowej – informuje Przemysław Rybikowski, oficer prasowy polkowickiej policji. – Weszła do mieszkania pod pretekstem sprawdzenia licznika zużycia wody, odwracając uwagę właściciela. W tym samym czasie drugi sprawca splądrował mieszkanie, zabierając 500 złotych. Osoby posiadające ważne informacje w tej sprawie mogą zadzwonić pod numer telefonu oficera dyżurnego 47 87 472 00 – dodaje oficer prasowy polkowickiej policji.

Jak poznać, czy do drzwi puka pracownik spółdzielni a nie oszust, który za takiego się podaje?

– Przede wszystkim nasi pracownicy pojawiają się w mieszkaniach na prośbę mieszkańca, po telefonicznym zgłoszeniu – wyjaśnia Krzysztof Nester, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Polkowicach. – Oczywiście, zdarzają się takie sytuacje, w których pracownik musi, na przykład, w kilku mieszkaniach sprawdzić miejsce awarii czy poszukać przyczyny innego problemu, do rozwiązania jakiego został poproszony. Dlatego nasi pracownicy posiadają identyfikatory ze swoim imieniem i nazwiskiem. Mieszkaniec może też poprosić o okazanie dowodu tożsamości albo potwierdzić tożsamość pracownika dzwoniąc do spółdzielni. Ale co najważniejsze, nasi pracownicy nie pobierają od mieszkańców żadnych pieniędzy – podkreśla prezes SM.

W połowie minionego roku radni Klubu Lepsze Polkowice zwrócili się do burmistrza o zorganizowanie społecznej akcji informacyjnej po tym, jak w naszym mieście odnotowano kolejne przypadki wyłudzeń na seniorach.

– Powinniśmy stale edukować naszych seniorów, którzy przy wypracowanych schematach nie dadzą się oszukać, a mogą przyczynić się do wyłapania przez służby mundurowe takich przestępców – przekonywał wówczas  Mariusz Zybaczyński, wiceprzewodniczący rady miejskiej, a jak dodaje, być może, wzorem ubiegłego roku, taką akcję trzeba będzie powtórzyć.

Policjanci podają kilka rad, o których warto pamiętać. Przed otwarciem drzwi należy spojrzeć przez wizjer lub przez okno, by zobaczyć, kto do nas przychodzi. Jeśli to ktoś nieznajomy – spytać o cel wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli chcemy otworzyć drzwi) i poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby takie zachowanie nie zrazi. W razie wątpliwości lepiej umówić się na inny termin, sprawdzając w administracji osiedla lub innej instytucji wiarygodność osoby, która zapukała do drzwi. A gdy staje się ona natarczywa, natychmiast trzeba powiadomić policję (numer alarmowy 112) lub zaalarmować sąsiadów.

Nowym wsparciem w walce z oszustami jest koncepcja Dolnośląskiej Policji pn. „Senior Online”. To pierwszy w kraju pomysł prowadzenia szkoleń w sieci – na żywo, w jednym czasie, w jednostkach powiatowych w całym regionie. W poniedziałek, 1 marca, w godz. od 9 do 9.30 spotkanie poprowadzą funkcjonariusze w polkowickiej komendzie. Chodzi, między innymi, o „uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których możemy stać się ofiarami przestępstwa”.

– Zarówno najbliższe spotkanie, jak i kolejne mają na celu zapoznanie seniorów ze skutecznymi metodami zapobiegania negatywnym zjawiskom, związanym głównie z oszustwami „na wnuczka” oraz „na policjanta”, ale również z najbardziej aktualnymi metodami działań oszustów – dodaje Przemysław Rybikowski.

Podczas takiego spotkania seniorzy będą też mogli zadawać pytania, na które policjant od razu odpowie.

Pilotażowe spotkanie odbędzie się 1 marca, w godz. 9 – 9.30 w serwisie YOUTUBE na profilu Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach.