Głogowska biblioteka oraz Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie dołączają do akcji Narodowego Czytania. 6 września w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa pracownicy obu instytucji przeczytają fragmenty “Moralności pani Dulskiej”. Dramat Gabrieli Zapolskiej jest lekturą tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.

 „Moralność Pani Dulskiej” będzie lekturą jubileuszowej 10 edycji Narodowego Czytania. 6 września o godz. 18:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa połączone siły pracowników biblioteki oraz MOK-u zmierzą się ze sztuką Gabrieli Zapolskiej. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem.

– Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku – mówi Agnieszka Błaszczyk Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego.