Dla siedmiu obwodnic dolnośląskich miast, ujętych w rządowym Programie 100 obwodnic, prowadzone są prace przygotowawcze. Na najbardziej zaawansowanym etapie jest obwodnica Głogowa w ciągu DK12.

Dla obwodnicy Głogowa GDDKiA we Wrocławiu złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Dla pozostałych Inwestycji tj. obwodnicy Kaczorowa, Legnicy, Międzyborza, Milicza, Oławy i Złotego Stoku, opracowywane jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, które pozwoli wybrać najbardziej optymalny wariant przebiegu trasy.

17 czerwca br. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocławiu GDDKiA Wrocław złożyła wniosek o wydanie DŚU dla inwestycji. Zweryfikowana została dokumentacja projektowa, w tym również analiza wielokryterialna, gdzie w oparciu o kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne został wskazany najkorzystniejszy wariant przebiegu przyszłej trasy.

– We wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej skierowanym do RDOŚ wskazaliśmy jako preferowany wariant PN4 do dalszej realizacji. Alternatywnie wskazano wariant PN5. Obydwa mają podobną długość, ok. 18 km – mówi Magda Szumiata z GDDKiA Wrocław.  

Złożenie wniosku to efekt zawartej 22 sierpnia 2018 r. umowy z firmą Transprojekt Gdański na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla budowy obwodnicy Głogowa.  Od 26 listopada do 4 grudnia 2019 roku odbywały się spotkania informacyjne w powiatach głogowskim i polkowickim.

– Przedstawiliśmy rozwiązania projektowe dla obwodnicy Głogowa, a każdy mieszkaniec miał możliwość zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi przyszłej inwestycji i wyrażenia opinii dotyczących tego przedsięwzięcia – mówi Magda Szumiata z GDDKiA Wrocław. – Inwestycja ma na celu poprawę przepustowości układu komunikacyjnego i stanowić będzie fragment połączenia nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego – dodaje Magda Szumiata. 

Obwodnica Głogowa pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum miasta. Tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz mieszkańców. Głogów zyska nową przeprawę przez Odrę, co znacząco powinno skrócić czas potrzebny na przejazd przez miasto.

–  Zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju – mówi Magda Szumiata z GDDKiA Wrocław.