Gmina Polkowice zajęła drugie miejsce wśród samorządów powyżej 20 tys. mieszkańców. Celem rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin dolnośląskich wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Ranking brał pod uwagę dokonania gmin podjęte w ubiegłym roku.

Drugie miejsce wśród samorządów powyżej 20 tys. mieszkańców przypadło Gminie Polkowice w rankingu, przeprowadzonym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego – Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki.

– Te miasta, które są częścią aglomeracji – mam tu na myśli Aglomerację Wrocławską i Zagłębie Miedziowe – bardzo mocno zaznaczyły się w naszym rankingu: Kobierzyce na pierwszym miejscu i Polkowice na drugim. Co ciekawe – dolnośląskie miasta turystyczne wypadły w nim o wiele gorzej. Co to oznacza? Że w Polkowicach jest potencjał! Bo w Zagłębiu Miedziowym widzimy większą konkurencję miast pomiędzy sobą, w sensie: co my możemy dać naszym mieszkańcom, czego nie dają miasta obok – mówi Marlena Moliszewska-Gumulak, dyrektor ośrodka regionalnego fundacji we Wrocławiu i Katowicach, wręczając burmistrzowi statuetkę zdobytą w rankingu.

Ranking przeprowadzono we współpracy wraz z Głównym Urzędem Statystycznym we Wrocławiu. Jego celem jest m. in. wyłonienie i promowanie gmin dolnośląskich wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Ranking brał pod uwagę dokonania gmin podjęte w ubiegłym roku.

– Ta nagroda cieszy szczególnie, bo po pierwsze jesteśmy w gronie laureatów już w pierwszej edycji, a po drugie zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce w rywalizacji z wieloma prężnie rozwijającymi się samorządami – powiedział Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic. – Potencjał Polkowic o którym wspomniała pani dyrektor, oznacza u nas ambicję bycia sercem Zagłębia Miedziowego, w szczególności sercem zielonym, ekologicznym. To także szeroka oferta edukacyjna, zdrowotna i kulturalna. To jest to, co nas wyróżnia na mapie Dolnego Śląska – dodał włodarz miasta.

Metodologia rankingu brała pod uwagę m. in. dane finansowe dotyczące gmin, dane demograficzne dotyczące wskaźnika migracji i przyrostu naturalnego, ale także dane z ministerstwa finansów oraz wyniki egzaminów ósmoklasisty.

Ranking obejmował dwie kategorie: gminy do 20 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 20 tys. mieszkańców.