3 września w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa odbędzie się Gala Głogowskiej Nagrody Historycznej. Pomysłodawcą jest Wiesław Maciuszczak z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

W tym roku, już po raz dziesiąty wręczony zostanie „Złoty Bilet Wehikułu Czasu”. Gala Głogowskiej Nagrody Historycznej odbędzie się 3 września w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa. Pomysłodawcą GNH jest Wiesław Maciuszczak z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Do Głogowskiej Nagrody Historycznej  „Złoty Bilet Wehikułu” kwalifikowane są wydarzenia, spektakle, publikacje i inne projekty dotyczące upowszechniania wiedzy o przeszłości Ziemi Głogowskiej, a mające miejsce w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie. Nagrodę może otrzymać również osoba zaangażowana w wyżej określone przedsięwzięcia, a zgłoszona do udziału w plebiscycie. W tym roku nominowani do X Głogowskiej Nagrody Historycznej – Złoty Bilet Czytelników „Wehikułu Czasu” za 2021 r.,  zostali:

Miejski Ośrodek Kultury – za projekt „Legendy z Ziemi Głogowskiej”, czyli: wydawnictwo, filmy, sesje zdjęciowe, nagrania, zestaw audiobooków, konkursy plastyczne i fotograficzne, wystawy prac i kalendarz na 2022 rok, mural, nawiązujący do jednej z legend, na budynku w centrum miasta. 

Przemysław Lewicki – za aktywność w upowszechnianiu wiedzy o lokalnej przeszłości przez prowadzenie popularnych profili w mediach społecznościowych, jak m.in. „Festung Glogau 1944-1945”; „Głogów w PRL”; „Kreis Glogau”, współpracę ze stowarzyszeniami, autorami publikacji, udział w akcjach historycznych, poszukiwania terenowe, itd.

Stowarzyszenie Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic – za odkrycie zapomnianego i według literatury bezpowrotnie zaginionego i zniszczonego pomnika Fryderyka Schillera oraz za dalsze działania i starania mające na celu przywrócenie pomnika w przestrzeni miasta.

Fundacja Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi z Dalkowa – za wachlarz działań i projektów na rzecz edukacji ekologicznej i historycznej w roku 2021, jak: dydaktyczno-historyczne wędrówki po Wzgórzach Dalkowskich, „Luise von Liebermann z Dalkowa”, „Gawo-życie. Gminne opowiastki o wyjątkowych miejscach i ludziach”, rozpoczęcie remontu zabytkowego pałacu w Dalkowie.

Patronem Honorowym Głogowskiej Nagrody Historycznej  jest Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz.