Ponad 800. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do egzaminu maturalnego. W pierwszym dniu abiturienci zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym.

346. uczniów z ostatnich klas LO, 360. z techników przystąpiło dzisiaj do matury. Egzamin pisali także absolwenci ubiegłoroczni: 53. z LO, 63. z techników i 2. z LO dla dorosłych. Jeden z absolwentów przystąpił do matury ponieważ chce poprawić swój wynik z roku ubiegłego. W II LO egzamin pisało 121. uczniów.

Dla maturzystów w II LO przygotowano aulę, o godz. 9:00 zasiedli przy biurkach i rozpoczęli pisać swój pierwszy ważny w życiu egzamin. Do wyboru były dwa tematy: pierwszy „Człowiek — istota pełna sprzeczności. Drugi temat – „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.

– Wybrałem drugi temat – mówi Artur Ryniec z II LO w Głogowie. – Swoje wypracowanie napisałem w oparciu o trzy lektury :Kamienie na szaniec, Dżuma i Przedwiośnie. W Dżumie bohaterem jest lekarz Bernard Rieux, który niesie pomoc chorym. W Kamieniach na szaniec bohaterem jest Rudy, który pomimo tortur w gestapo nie podaje żadnych informacji. W Przedwiośniu bohaterami są rodzice, są wzorem do naśladowania. Cezary Baryka buntuje się przeciwko swojej matce, później ją docenia – dodaje Artur Ryniec.

– Wybrałem pierwszy temat – mówi Julian Reszczyński z II LO. – Swoje opracowanie napisałem w oparciu o Antygonę, Biblię, mitologię i Przedwiośnie. W Antygonie jest wybór pomiędzy prawem boskim a ludzkim. W Biblii i mitologii dokonywane są wybory pomiędzy dobrem a złem. Cezary Baryka z Przedwiośnia ma w sobie dużo sprzeczności – dodaje uczeń z II LO.

Małgorzata Musielak z II LO zajęła się drugim tematem. Pisząc wypracowanie wzięła pod uwagę bohaterów dwóch utworów: Potop i Dżuma. Marta Ucinek z II LO pisała na pierwszy temat. Sprzeczności dopatrywała się w bohaterach Kordiana, Lalki i Pana Tadeusza.  

Przed uczniami kolejne egzaminy z języków obcych i wybranych przedmiotów. Trzymamy kciuki za wszystkich abiturientów.