XVII-wieczny obraz z kościoła św. Michała Archanioła wrócił po konserwacji na swoje dawne miejsce. To jedna z najcenniejszych pamiątek po epidemii dżumy, która nawiedziła Polkowice latem 1680 roku.

Obraz nazywany potocznie „Dżumą”, przedstawia historię działań, jakie miasto podjęło w warunkach walki z szalejącą epidemią. Są na nim takie elementy, jak np. ślubowanie złożone przez radnych świętemu Sebastianowi, patronowi chroniącemu od dżumy, obóz wybudowany poza miastem dla niezarażonych mieszkańców Polkowic, sylwetki księży, mieszczan i rzemieślników, a nawet ciała zmarłych na dżumę. Namalowano na nim także jedną z najstarszych panoram miasta.

Przywrócenia obrazu do stanu jego pierwotnej świetności, podjęło się małżeństwo krakowskich konserwatorów sztuki – Gaja i Igor Zamoyscy. Odsłonięcie odrestaurowanego obrazu było wielkim wydarzeniem zarówno dla lokalnej parafii, jak i dla całej społeczności Polkowic. Wzięli w niej udział m.in. ks. Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej, Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic – inicjator odnowienia obrazu, przedstawiciele polskiego parlamentu, samorządowcy oraz mieszkańcy Polkowic.

– Odrestaurowanie obrazu, którego losy wiążą się z epidemią dżumy czy ślubowania wierności świętemu Sebastianowi w 1680 roku, to jedne z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego miasta. Od początku kibicowałem tej renowacji, która przywróciła do doskonałego stanu jedną z najcenniejszych pamiątek naszej historii – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.