mammografia

Z  profilaktycznej mammografii i cytologii na NFZ skorzysta więcej kobiet. Mammografia już od 45 roku życia. Cytologia od 25 do 64 roku życia.

 

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim ok. 20 tysięcy kobiet. Rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3 tysięcy pań rocznie. Stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.

– Od listopada 2023 r. z profilaktycznej mammografii i cytologii na NFZ skorzysta więcej kobiet- mówi Anna Szewczuk-Łebska rzecznik pasowy DOW NFZ Wrocław.

Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię w programie profilaktycznym mogą zrobić kobiety w wieku 45 – 74 lata. Dzięki tej zmianie z bezpłatnych badań w kierunku raka piersi skorzysta jeszcze więcej kobiet. Do tej pory badania w programie dostępne były dla pań w wieku 50 – 69 lat.

Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.

Badania w ramach programu można wykonać w pracowni stacjonarnej lub mobilnej, czyli w mammobusie. Pełny harmonogram postojów mammobusów jest dostępny na stronie internetowej Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz-wroclaw.pl/default2.aspx?obj=47411;47770&des=1;2  Harmonogram jest aktualizowany co miesiąc.

Profilaktyczna cytologia także obejmie więcej kobiet

Zmiany czekają również program profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego kobiety w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmie kobiety od 25 do 64 roku życia.

Na profilaktyczną cytologię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy można wykonać  w każdym gabinecie, który ma zawarty kontrakt z NFZ.

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie:  co trzy lata, co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka). Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków.