Już wkrótce Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A., spółka Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. W Lubinie, przystąpi do wykonania otworu poszukiwawczego wód leczniczych dla gminy Lądek Zdrój.

W poniedziałek w siedzibie PeBeKa S.A. w Lubinie została podpisana umowa na wykonanie zadania pn.:„Poszukiwanie wód termalnych otworem wiertniczym LZT-1 w Lądku – Zdroju”.

Zadanie realizowane przez Gminę Lądek-Zdrój finansowane jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który przyznał Gminie całościowe dofinansowanie na poczet poszukiwań wód termalnych. Dotacja o łącznej wartości ponad 18 mln PLN zostanie przeznaczona na wykonanie 2,5 km odwiertu geotermalnego, który być może da impuls do dalszego, intensywnego rozwoju Lądka Zdroju.

– Poszukiwanie wód termalnych jest trudnym zadaniem geologicznym, związanym z koniecznością wykonania głębokich i dość kosztownych wierceń – mówi Jarosław Danielkiewicz pełniący obowiązki Prezesa Zarządu w PeBeKa S.A. – Wstępne badania wskazują na obecność dużego złoża wody. Naszym zadaniem będzie odwiercenie otworu do głębokości ok 2500 m do poziomu wodonośnego, następnie zbadanie składu wody, jej temperatury oraz wydajności.

Lądek Zdrój znajduje się w malowniczym zakątku południowo-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej. Jest najstarszym uzdrowiskiem w Polsce i również jednym z najbardziej znanych w Europie. Lecznicze właściwości tamtejszych źródeł siarczkowych i radoczynnych były znane już w XIII wieku i z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu chorób stawów oraz przywracaniu organizmowi energii i  witalności.

Prace w Lądku Zdroju to kolejne zadanie Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA, które wpisuje się w Strategię Spółki na lata 2018-2023, przyjętą na początku tego roku. Spółka wykorzysta doświadczenia zdobyte dotychczas we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A., podobnie jak w przypadku modernizacji dolnokredowych studni głębinowych wodociągu Dąbrowa w Łodzi. Pebeka z powodzeniem przekłada wypracowane kompetencje na rynki zewnętrzne.

Wartość planowanych robót wynosi ponad 18 mln złotych. Zgodnie z założeniami zadanie zostanie wykonane w nieco ponad rok od dnia podpisania umowy. Planowany termin rozpoczęcia robót to III kwartał 2018 r.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here