Pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim obiecali, że będą czytać i szanować wypożyczone książki. Starsi koledzy i koleżanki wcielili się w postacie z bajek i wprowadzili najmłodszych uczniów do krainy książek.

Pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim odbyło się bardzo uroczyście. Pasowanie należy już do wieloletniej  tradycji  szkolnej. W październiku 12 uczniów  zostało  przyjętych do grona czytelników. Baba Jaga, Kot w Butach, Kopciuszek i Czerwony Kapturek wprowadzili pierwszoklasistów do krainy książek. Za postacie ze znanych bajek przebrali się starsi uczniowie. Pierwszaczki przed pasowaniem na czytelnika musieli wykazać się wiedzą. Rozwiązywali zagadki, które pod ich adresem kierowały bajkowe postacie. Nie było niespodzianek, pierwszoklasiści  wszystkie zagadki rozwiązali. Zostali przyjęci do grona czytelników. W bibliotece przywitała ich Pani bibliotekarka oraz uczennice klasy VII: Maja Włodarska, Celina Buciaga i Natalia Milicz. Przed tym gronem musieli zdać kolejny egzamin. Tym razem z zasad korzystania z księgozbioru.

– Wszystkie odpowiedzi dziewcząt  i chłopców były prawidłowe, dzieci wykazały się doskonałą znajomością bohaterów bajek, gdyż  w oddziale przedszkolnym uczestniczyły w całorocznej akcji czytelniczej „Cała szkoła czyta najmłodszym”, która jest również wieloletnią tradycją szkolną – mówi Jadwiga Słabniak, nauczyciel-bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim. 

W szkolnej bibliotece jest 3415 woluminów. Z księgozbioru korzystają  uczniowie klas I – VII  oraz pracownicy szkoły. Pracownicy biblioteki pamiętają również o najmłodszych, czyli  o przedszkolakach i zerówce. Dwa razy w tygodniu  koleżanki i koledzy ze starszych klas czytają im  książeczki, organizują zabawy.

– Zainteresowania czytelnicze są różnorodne, każdy czytelnik znajduje dla siebie ciekawą książkę. Oferta księgozbioru jest wzbogacana, a to dzięki  pozyskaniu funduszy na zakup nowości wydawniczych – mówi Jadwiga Słabniak.

Od kwietnia do grudnia 2017 r. placówka uczestniczy  w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”, którego najważniejszymi zadaniami jest rozwijanie zainteresowań uczniów, promocja i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży.

-Otrzymaliśmy wsparcie finansowe  w kwocie 3100 zł na zakup nowości wydawniczych, wzbogaciliśmy księgozbiór o 168 książek z różnych dziedzin. O tym, jakie książki zostały zakupione, decydowali uczniowie i rodzice. Nowe tytuły  cieszą się ogromnym zainteresowaniem, wszyscy bardzo chętnie je czytają – Jadwiga Słabniak, nauczyciel-bibliotekarz.

Szkoła w Brzegu Głogowskim prowadzi wiele akcji, aby zachęcić młodzież do sięgania po książkę. Podejmowanych jest wiele różnorodnych, cyklicznych działań. Szkoła między innymi bierze udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych i wydarzeniach, m.in.: „Jak nie czytam, jak czytam”, „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”, „Dzień postaci z bajek”, „Światowy Dzień Pluszowego Misia”, spotkania czytelnicze „Bliżej wartości”, „Dzień Głośnego Czytania”,  We wszystkich klasach uczniowie realizują projekty czytelnicze.

-Organizowane są konkursy czytelnicze, recytatorskie, plastyczne,  poranki czytelnicze dla dzieci z klas I – III, spotkania pt. „Wierszykarnia” dla uczniów przebywających w świetlicy. Współpracujemy z Gminną Biblioteką Publiczną w Nielubi i jej filią w Brzegu Głogowskim. W tym roku byliśmy zaproszeni przez dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Nielubi, Katarzynę Płuciennik – Wójt do udziału w „Narodowym Czytaniu”, a także na lekcję biblioteczną i spektakl teatralny – mówi Jadwiga Słabniak.

Efekty podejmowanych przedsięwzięć promujących czytelnictwo są widoczne, uczniowie podczas przerw również chętnie sięgają po książki. 

-Cieszą się, gdy zostaną „przyłapani na czytaniu” – dodaje nauczyciel-bibliotekarz ze szkoły w Brzegu Głogowskim.

Pierwszaczki mają zatem szansę wyrobić w sobie nawyk czytania i zadomowić się w krainie książek.

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa w Brzegu Głogowskim