Wolontariusze-uczniowie Koła Misyjnego działającego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kotli i parafii św. Marcina  włączyli się do Akcji „MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA„. Kilkadziesiąt kartonów ze zniczami trafi na Ukrainie. Znicze zapalone zostaną na polskich mogiłach.

Jak co roku  wolontariusze-uczniowie Koła Misyjnego działającego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kotli i parafii św. Marcina  włączyli się do Akcji „MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA „.  Koordynacją tej akcji w powiecie głogowskim zajmuje się Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”. Dzieci i młodzież przeprowadzili zbiórkę zniczy na kresowe cmentarze. Ostatniego października zapakowano wszystkie zebrane lampki do około 20 kartonów.

– Jak zwykle spotykali się z życzliwością i hojnością ofiarodawców, z których ogromna część ma korzenie kresowe. Zebrane znicze  zostaną zapalone na opuszczonych polskich mogiłach na Ukrainie. Każdy datek przyjęty został  jako “dar serca” i wyraz pamięci o naszych przodkach – mówią opiekunowie – katecheci  koła Misyjnego. – Dla naszych Rodaków żyjących za wschodnią granicą żałobne lampki z Polski są symbolem pamięci o zmarłych, tych, którzy na zawsze musieli pozostać na obcej ziemi, kawałkiem ojczyzny w szczególnych dniach, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. To wspaniałe, że ta narodowa tradycja pielęgnowana jest przez dziewięć lat również przez uczniów z naszej szkoły. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy dołączyli do tego szlachetnego przedsięwzięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here