Rozpoczął się nabór wniosków na dotację na wymianę “kopciuchów” – pieców węglowych na nowe, ekologiczne źródła ogrzewania. Można uzyskać dotację do 5 tys. zł. Nabór wniosków do 31 lipca br.

Gmina Miejska Głogów zgodnie z zapowiedzią rozpoczęła przyjmowanie wniosków na wymianę starych źródeł ciepła tzw. „kopciuchów” na nowoczesne, ekologiczne źródła ogrzewania. Na wymianę pieca będzie można otrzymać do 5 tys. zł. Zgodnie z UCHWAŁĄ NR VI/54/19 RADY MIEJSKIEJ W GŁOGOWIE z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie przyjęcia regulaminu udzielania dotacji celowych osobom fizycznym ze środków budżetu Gminy Miejskiej Głogów na zadania p.n. „Program Ograniczenia Niskiej Emisji w Gminie Miejskiej Głogów” poprzez wymianę pieców na paliwa stałe na inne źródło ogrzewania w ramach dofinansowania ze środków Gminy Miejskiej Głogów…Wsparcie finansowe przeznaczone jest dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych tj. osób fizycznych. Inwestorem ubiegającym się o dofinansowanie na realizację zadania mogą być: – osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele nieruchomości), – w przypadku współwłasności do złożenia wniosku o dofinansowanie wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, a dofinansowanie może być udzielone tylko jednemu, tj. wnioskodawcy1. …Dofinansowaniem mogą być objęte wyłącznie przedsięwzięcia związane z ograniczeniem niskiej emisji, zlokalizowane na terenie Gminy Miejskiej Głogów, w szczególności wymiana lokalnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi lub biomasą (np: paleniska i kotłownie indywidualne) na nowoczesne źródło ciepła: – kotły gazowe, – kotły na lekki olej opałowy, – piece zasilane prądem elektrycznym lub ogrzewanie elektryczne, – kocioł na paliwo stałe 5 klasy emisji (spełniający wymagania ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 1 sierpnia 2017 r, Dz. U. z 2017 roku poz. 1690 w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe), – pompy ciepła. Dofinansowanie nie dotyczy nieruchomości wykorzystywanych sezonowo, np.: domów letniskowych oraz budynków w budowie, – wszystkie urządzenia muszą posiadać certyfikaty zgodności CE, – inwestycje powinny być przygotowane do realizacji pod względem formalnym, tj.: posiadać wszystkie wymagane prawem pozwolenia i zgłoszenia, – Inwestor zobowiązany jest dołączyć ekspertyzę urządzeń grzewczo – kominowych celem wskazania wolnego przewodu kominowego na podłączenie pieca spalinowego oraz wentylacji lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego. W przypadku wymiany źródła ciepła warunkiem niezbędnym do objęcia zadania dofinansowaniem jest likwidacja wszystkich dotychczasowych źródeł ciepła w nieruchomości objętej zgłoszeniem, zasilanych paliwami stałymi lub biomasą, z wyjątkiem: a) wykorzystania pieców kaflowych jako akumulacyjnych przy ogrzewaniu elektrycznym, b) pieców przedstawiających wysokie walory estetyczne, c) pieców objętych ochroną konserwatorską. d) kominków i kuchni węglowych, pod warunkiem, że nie są one podstawowym źródłem ciepła w lokalu. …”

Nabór wniosków będzie trwał do 31 lipca br. Po zakwalifikowaniu wniosku do realizacji Beneficjent podpisze umowę, na podstawie, której będzie mógł przystąpić do prac. Po wykonaniu zadania należy zgłosić ten fakt w Urzędzie Miejskim z wnioskiem o wypłatę dotacji.