Prezydent Głogowa w piśmie skierowanym do Mateusza Morawieckiego, Premiera RP,  zwraca się z prośbą o wsparcie wniosku o uruchomienie środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa na wywóz i unieszkodliwienie odpadów zmagazynowanych nielegalnie przy ul. Południowej. Na usunięcie składowiska odpadów szkodliwych GMG potrzebuje ponad 12 mln zł.

Rafael Rokaszewicz wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego o uruchomienie rezerwy, która zostanie wykorzystana do montażu finansowego w celu zapłaty za wywóz i utylizację odpadów. W piśmie prezydent opisuje wszystkie działania podjęte przez miasto oraz wyniki złożonych wniosków o wsparcie finansowe. Prezydent pisma o wsparcie finansowe skierował także do Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jak na razie brak odpowiedzi. Negatywne odpowiedzi udzielili: Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na prośbę prezydenta pozytywnie odpowiedział Powiat Głogowski, który przekaże 30 tys. zł.

– W sytuacjach kryzysowych okazuje się, że Fundusze (Wojewódzkie i Narodowy FOŚiGW) mają inne priorytety albo stawiają warunki uniemożliwiające przebrnięcie gminom przez kwalifikacje wniosków pod względem formalnym. I tak na przykład w zasadach udzielenia dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyczytać można, że gmina może ubiegać się o środki pod warunkiem, że odpady usuwane będą z terenu stanowiącego własność gminy lub skarbu państwa. A odpady przy ul. Południowej składowane są na terenie prywatnym – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Głogowa.

Konieczność wywozu odpadów jest wynikiem przestępczej działalności posiadacza odpadów, sytuacja kryzysowa nie powstała wskutek jakichkolwiek zaniedbań samorządu Głogowa.  Przypomnijmy, że w ostatnim przetargu firmy oferowały gminie wywóz i utylizację odpadów za kwoty powyżej 12 mln złotych. Gmina Miejska Głogów zapewnia środki w wysokości 2,6 mln, co stanowi 20% udziału w całej kwocie.

Prezydent złoży także  wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o środki finansowe na unieszkodliwienie odpadów przy ul. Południowej w ramach priorytetów:

– unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych, odpadów przemysłowych oraz zawierających azbest

– zapobiegania i likwidacji poważnych awarii, a także skutków mających wpływ na środowisko.

O wsparcie działań miasta zostali także poproszeni posłowie RP Wojciech Zubowski i Krzysztof Kubów oraz senator Dorota Czudowska.