Trzydzieścioro młodych ludzi z Głogowa, Polkowic, Ciosańca, Wilna i Kłajpedy na Litwie, Wołkowysk na Białorusi oraz Szarogrodu na Ukrainie wzięło udział w jubileuszowej XX Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego.

Dobiega końca jubileuszowa XX Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego. Po tygodniowym pobycie w Głogowie, młodzież odwiedziła Przemyśl, Lwów, Warszawę, Gdańsk, Grodno oraz Wilno. Jak zgodnie twierdzą uczestnicy Akademii, to był dla nich bardzo ciekawy i intensywny czas.

– W związku z jubileuszem tegoroczna Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego miała szczególny wymiar. Zainaugurowała ją okolicznościowa konferencja, w które udział wzięli byli wychowankowie, wychowawcy i wykładowcy poprzednich edycji LAKiJP. Dla uczestników tegorocznej Akademii było to bardzo pouczające spotkaniem – mówi Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.

Pierwszy tydzień słuchacze LAKiJP spędzili w Głogowie. Czas wypełniały im liczne wykłady i spotkania. Ważnym wydarzeniem było dla nich spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, z którym młodzież miała okazję chwilę porozmawiać. Młodzież spotkała się z prezydentem Głogowa Rafaelem Rokaszewiczem. Odwiedziła Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dzięki wsparciu  LSSE uczestnicy Akademii zwiedzili również Wrocław, gdzie po mieście oprowadzał dr Tomasz Gałwiaczek, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Drugą połowę Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego jej uczestnicy spędzili podróżując i zwiedzając miasta ważne dla historii Polski. Podczas tygodniowej wyprawy młodzież odwiedziła Przemyśl, Lwów, Zadwórze, Warszawę, Gdańsk, Grodno i Wilno.

– Tradycyjne podsumowanie Letniej Akademii i wręczenie dyplomów jej ukończenia, odbyło się w tym roku w gościnnych progach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wybuch wojny w 1939 roku był bowiem motywem przewodnim 20. jubileuszowej Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego – mówi Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.

W tym roku w Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego uczestniczyło trzynaścioro młodych ludzi z Głogowa, Polkowic, Ciosańca, Wilna i Kłajpedy na Litwie, Wołkowysk na Białorusi oraz Szarogrodu na Ukrainie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here