Ponad dwa mln zł samorząd Polkowic przeznaczył na zakup ponad 30 tysięcy nowych nasadzeń. W parku przy ul. Dąbrowskiego będą drzewa, krzewy, byliny oraz ogród różany.

W parku przy Dąbrowskiego pierwsze łopaty poszły w ruch. Przybędzie tam ponad 30 tysięcy nasadzeń w tym drzewa, krzewy, byliny oraz ogród różany. Przewidziano tam także między innymi inteligentne oświetlenie, ścieżki spacerowe o nawierzchni mineralnej, ławki, stojaki na rowery, plac do organizacji wydarzeń kulturalnych i toaletę.

– Ruszyliśmy z jedną z większych zielonych inwestycji w naszej gminie. To wielki krok do tego, aby Polkowice stały się zielonymi płucami Zagłębia Miedziowego – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic. –  Park jest piękny ale też zaniedbany. Dzięki rewitalizacji pojawi się tam bardzo dużo zieleni, ścieżki z nawierzchni mineralnej, oświetlenie, a także plac do organizacji koncertów czy innych wydarzeń kulturalnych, co sprawi,  że będzie to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców – dodaje.

Cała inwestycja wyniesie ponad dwa miliony złotych. W części została sfinansowana ze środków zewnętrznych.

– Kilka miesięcy temu udało nam się osiągnąć kolejny sukces i pozyskać prawie pięć milionów z funduszy norweskich na tzw. infrastrukturę niebieską i zieloną, czyli działania związane z rewitalizacją parków i ochroną wód deszczowych. Część z tych środków zostanie przeznaczona właśnie na rewitalizację parku na osiedlu Dąbrowskiego – wyjaśnia burmistrz Polkowic.

Jednym z ważniejszych elementów jakie mają znaleźć się w parku jest ogród różany. Ma on liczyć około tysiąca kwiatów tego gatunku. Warto zaznaczyć, że projekt rewitalizacji parku nie przewiduje usuwania żadnych drzew.

– Będziemy dosadzać roślinność, tej zieleni tylko przybędzie. W zakresie planowanych robót będziemy także wymieniali betonowe nawierzchnie alejek na mineralne. Powstanie tam ponad 60 nowych ławek, koszy i stojaki rowerowe – mówi Tomasz Duszyński, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy Polkowice.

– Wykonywaliśmy różnego rodzaju zagospodarowania zarówno dla gminy Polkowice jak i Wrocławia, więc możemy pozwolić sobie na ocenę tych projektów i uważam, że ten jest jednym z ciekawszych – mówi Paweł Ochędzan, prezes firmy Ekon, wykonawca inwestycji. –  Projekt jest prosty, a przy tym bardzo ładny. Uważam, że takie rozwiązania są najlepsze i najbardziej korzystne dla szaty roślinnej. Nieduża ingerencja w tereny zielone w postaci nawierzchni mineralnych, a nie betonowych, jest najkorzystniejsza dla korzeni chociażby drzew wysokich – dodaje.

Zgodnie z umową park powinien być gotowy za cztery miesiące. A zatem wczesną wiosną mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego miejsca do relaksu.

– Jako mieszkaniec Polkowic cieszę się ogromnie, że wraz z rodziną sąsiadami i bliskimi będziemy mogli korzystać z tak urokliwego parku, który dotychczas był zaniedbany. Mam nadzieję, że ta część miasta zacznie tętnić życiem – mówi Piotr Ożóg, radny klubu Lepsze Polkowice.