W głogowskim muzeum do kwietnia 2022 roku można zwiedzać wystawę poświęconą m/s Głogów. Drobnicowiec zawijał do portów leżących nad Morzem Śródziemnym. Autorką wystawy jest Renata Matysiak.

Drobnicowiec m/s „Głogów”, którego armatorem były Polskie Linie Oceaniczne, pływał po morzach i oceanach przez 24 lata. Obsługiwał tak zwaną linię lewantyńską i zawijał do portów leżących nad Morzem Śródziemnym. W październiku 1987 roku statek powrócił do Gdańska ze swej ostatniej podróży. Po wycofaniu z eksploatacji jeszcze przez kilka miesięcy pływał pod banderą Hondurasu jako m/s „Logo”. W styczniu 1988 roku trafił do stoczni złomowej w Indiach.

Pomysł na zorganizowanie wystawy poświęconej m/s Głogów zrodził się przypadkiem.

– Podczas poszukiwania materiałów na wystawę poświęconą pomnikowi Dzieci Głogowskich, przeglądałam kroniki Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego. Wśród udostępnionych materiałów natknęłam się na album ze zdjęciami statku m/s „Głogów”. Okazało się bowiem, że przed laty Zasadnicza Szkoła Zawodowa Huty Miedzi Głogów nawiązała współpracę z załogą statku. O albumie, w formie ciekawostki, opowiedziałam dyrektorowi Waldemarowi Hassowi, który z miejsca uznał historię statku, będącego imiennikiem naszego miasta, za ciekawy temat na wystawę – opowiada Renata Matysiak.

Choć m/s „Głogów” już nie ma, to jednak pozostały po nim pamiątki oraz wspomnienia ludzi, którzy mieli z nim związek. Wiele z tych pamiątek można oglądać na wystawie. Wśród nich są liczne zdjęcia i dokumenty. Na ekspozycji podziwiać można również modele statków, w tym także m/s „Głogów”, udostępnione przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Integralnym elementem wystawy są też zarejestrowane wspomnienia zarówno osób, które pływały na statku, jak i zaangażowane były we współpracę z załogą m/s „Głogów”. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów wspomnianego już Muzeum Narodowego w Szczecinie, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego oraz osób prywatnych.
Wystawę „Głogów na fali. Historia pewnego drobnicowca” zwiedzać można do kwietnia 2022 roku. Serdecznie zapraszamy.