Panie, które były członkami OFE mają przeliczane emerytury. Wprawdzie każda z kobiet, która skończy 60 lat może zakończyć aktywność zawodową, ale tym, które były w OFE – ZUS będzie „liczył” emeryturę dwukrotnie. Po raz pierwszy po złożeniu wniosku emerytalnego i drugi raz, gdy osiągnie 65 lat.

Kobieta, która tuż po swoich 60. urodzinach złożyła wniosek i nabyła uprawnienia emerytalne  a wcześniej była również członkiem OFE, ma ustalone prawo do  świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i  okresowej emerytury kapitałowej.  Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn, czyli wynoszącego 65 lat  otrzyma ponowne obliczenie  swojej emerytury.

– Kobiety w naszym systemie emerytalnym zostały nieco inaczej potraktowane niż mężczyźni. Zawsze miały możliwość przejść na emeryturę wcześniej niż panowie. Nie wszystkie jednak  wiedzą, jakie korzyści daje im wcześniejsze członkostwo w OFE – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. –Tym paniom po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn ponownie przeliczamy emeryturę – dodaje rzeczniczka.  

Seniorki , które były członkami OFE i które nabyły uprawnienia emerytalne od 1 października 2017 r., nie muszą składać żadnego wniosku,  Zakład z  urzędu obliczy ponownie  wysokość emerytury i zacznie  wypłacać emeryturę docelową od dnia ukończeniu przez nie 65 roku życia.

Jeśli jednak nabyły uprawnienia emerytalne przed  1 października 2017 r., gdy obowiązywał jeszcze podwyższony wiek emerytalny dla mężczyzn, mogą same wnioskować o ponowne obliczenie swojej emerytury – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Sytuacja ta dotyczy kobiet, urodzonych po 1 kwietnia 1957 r. maksymalnie do 30 września 1957 r.

– Te panie muszą wypełnić i złożyć u nas wniosek ERPO – wyjaśnia wona Kowalska-Matis.- W tej grupie kobiet – wydłużony wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzn, niektóre z nich  osiągną już we wrześniu 2023 r – dodaje rzeczniczka.

Konieczność złożenia wniosku dotyczy również pań, które dostają rentę rodzinną po zmarłym małżonku wraz z okresową emeryturą kapitałową. Jeśli chcą sprawdzić, czy emerytura obliczona na podstawie ich pracy zawodowej i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS jest korzystniejsza, również muszą złożyć wniosek. Gdyby okazało się, że renta po mężu jest wyższa wtedy ZUS będzie ją wypłacał nadal, jeśli jednak „własna” emerytura byłaby wyższa – wtedy zacznie wypłacać to świadczenie.