Połączy Gminę Pęcław z Gminą Niechlów. Nowy most powstanie, gdy tylko samorządowcy wystąpią z wnioskiem i zaplanują w swoich budżetach środki na ok. 20% kosztów inwestycji. Rząd może przekazać do 80 % kosztów zadania.

Premier podpisał już dokument dotyczący ustanowienia rządowego programu dot. uzupełnienia lokalnej i regionalnej infrastruktury drogowej czyli Mosty dla Regionów.  Program ten umożliwi gminom wystąpienie o dofinansowanie zadania. W Powiecie Głogowskim zakłada się wybudowanie mostu, który połączy dwie gminy Pęcław i Niechlów.

– W programie założone jest, że samorządowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do 80% wartości inwestycji przy założeniu, ze w pierwszych latach będą to środki przeznaczone przede wszystkim na przygotowanie dokumentacji, a później na rozbudowę infrastruktury  – mówi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP. – To jednak samorządy decydują, czy chcą wybudować most. One tez musza wyjść z inicjatywa i złożyć odpowiednie wnioski.

Jak zapewnia Poseł Wojciech Zubowski,  program ten nie wyklucza działań prowadzonych przez GDDKiA dotyczących budowy mostu i obwodnicy Głogowa.  

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała potwierdzenie finansowania na rozpoczęcie prac projektowych na opracowanie dokumentacji STEŚ (Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe) Obwodnicy Głogowa.

– Celem STEŚ Obwodnicy Głogowa jest opracowanie projektowe, które ma wstępnie określić zakres rzeczowy i finansowy przedsięwzięcia, ustalić jego efektywność i uściślić przebieg tras poszczególnych wariantów, a także ostatecznie ustalić typy i parametry techniczne obiektów budowlanych. Ma także umożliwić uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Nowo wybudowana obwodnica pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego na terenie miasta Głogowa, a tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz mieszkańców miasta – mówi Magdalena  Szumiata z GDDKiA we Wrocławiu.

Wartość inwestycji jaką jest Budowa Obwodnicy Głogowa szacuje się na ok. 750 mln. złotych. Zadanie ma być realizowane w systemie „projektuj i buduj”. Prace budowlane planowane są w latach 2022-2025. Zadanie umieszczone w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014 – 2023.