Głogowskie witacze znaleźć można już w czterech miejscach z pięciu docelowych. Autorem jest głogowski artysta Dariusz Sagan. Inicjatorem przedsięwzięcia Dariusz Czaja. Koszt zadania 190 tysięcy złotych.

Witacz  na ul. Legnickiej już prezentuje się okazale a pozostałe konstrukcje na ulicach: Łąkowej, Wojska Polskiego, Północnej czekają jeszcze na uporządkowanie terenu wokół nich. Piąty witacz, na ul. Rudnowskiej, ze względu na przeciągające się procedury, będzie zamontowany w późniejszym terminie.

– Każdy witacz składa się z trzech płaskorzeźb, przedstawiających sześć głogowskich zabytków. Znajdziemy więc na nich: ratusz, zamek, teatr, kolegiatę oraz kościoły św. Mikołaja i Bożego Ciała. Płaskorzeźby są wykonane ze sztucznego poliestru z wypełniaczem kamiennym – mówi inicjator zadania Dariusz Czaja.

Witacze są odporne na czynniki warunków atmosferycznych. Wzmocnione zostały metalową konstrukcją. Razem z cokołem mają ok. 3,5 metra wysokości. Ze względu na spore rozmiary, ich postawienie wymagało zezwoleń na budowę ze wszystkimi wymaganymi pozwoleniami. Ich montaż opóźnił się o prawie rok. Koszt całego zadania wyniósł 190 tysięcy złotych. Autorem witaczy jest głogowski artysta rzeźbiarz Dariusz Sagan. Powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inicjatorem zadania jest regionalista, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej Dariusz Czaja.

Zdjęcie: D. Czaja

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here