W głogowskim szpitalu niebawem ruszy poradnia leczenia przewlekłego bólu migrenowego. Ta bardzo uciążliwa przypadłość będzie zwalczana toksyną botulinową. Zbieg nie będzie refundowany przez NFZ. 

Ordynator Oddział Neurologiczny i Leczenia Udarów Mózgu. dr n. med. Dariusz Kotlęga niebawem rozpocznie realizować program związany z leczeniem przewlekłego bólu migrenowego. Z leczenia będzie mógł skorzystać każdy, kto przynajmniej 15 dni w miesiącu cierpi z tego powodu.

– Przewlekłe bóle migrenowe będziemy leczyć toksyną botulinową, która stosowana jest w medycynie estetycznej  i neurologii  np. w leczeniu pacjentów po udarach – mówi  dr. n. med. Dariusz Kotlęga Ordynator Oddział Neurologiczny i Leczenia Udarów Mózgu w głogowskim szpitalu. –  Zabieg trwa około 45 minut. Toksyna botulinowa podawana jest za pomocą iniekcji. Małe dawki leku podawane są  podskórnie w ściśle określone miejsca na głowie. Ostrzykuje się między innymi skronie, czoło, mięśnie karku oraz miejsca, gdzie jest duże nasilenie bólu. Toksynę botulinową stosuje się wówczas, gdy inne metody leczenia zawodzą.

Zanim jednak będzie można skorzystać z terapii, lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad i zapozna się z dokumentacją medyczną dot. leczeniu przewlekłej migreny. Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia toksyną botulinową wyznaczony zostanie termin wizyty. Jedno wstrzyknięcie leku może uśmierzyć ból na około 3 miesiące. Po tym czasie, aby poprawić komfort życia trzeba będzie umówić się na kolejną wizytę. Nie wiadomo, po ilu zabiegach uzyskany zostanie trwały i pożądany efekt.

Taka usługa to nowość na głogowskim rynku, najbliższa placówka medyczna która świadczy taka usługę znajduje się w Legnicy. Zabieg wykonywany przez ordynatora nie jest refundowany przez NFZ. Koszt jednego ostrzyknięcia  to kwota 2 tys. zł.